نخبگان باید در جامعه مؤثر باشند

نخبگان باید در جامعه مؤثر باشند

سورنا ستاری در نخستین هم اندیشی استعدادهای برتر و ممتازین حوزه‌های علمیه که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفاء قم برگزار شد، با بیان اینکه وابستگی به نفت بیماری است، اظهار کرد: این بیماری در کشور ما وجود دارد که مقام معظم رهبری بر عدم وابستگی به آن تأکید کردند.

وی با اشاره به اینکه پایه اصلی کشور دانش و فناوری است، ادامه داد: ما زمانی صنعت موفقی در کشور داریم که بتوانیم ماشین بسازیم و بتوانیم با تفکر ایجاد شغل کنیم.

معاون رئیس جمهور، علت مهاجرت نخبگان از کشور را عدم وجود کار و شغل مناسب دانست و گفت: عدم ایجاد اعتماد به نفس در نخبگان سبب مهاجرت آنها از کشور می‌شود؛ که ما باید از آنها حمایت کنیم و به آنان انگیزه بدهیم.

ستاری با اشاره به اینکه نگاه ما به نخبگان اشتباه است، اضافه کرد: ما نباید نخبگان را تأمین مالی کنیم بلکه نخبگان کشور باید روی پای خود بایستند و نیازهای خویش را رفع کنند و ما این افراد را برای مأموریت‌های خاصی توانمند کنیم.

وی پایه دانش را طرفیت انسانی دانست نه دستگاه‌ها و تصریح کرد: پیشرفت کشور به وسیله علم و دانش ایجاد می‌شود که باید در راستای تقویت این مهم گام برداریم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه ما باید خودمان تولیدات بومی مناسبی داشته باشیم تا فرزندان ما در حوزه مجازی از تولیدات خارجی استفاده نکنند، بیان کرد: چون این موضوع سبب می‌شود تا فرهنگ غربی در میان آنها ایجاد شود.

ستاری ادامه داد: در توسعه علوم دینی و تجاری سازی باید نخبگان کشور مواد اولیه و خام آنها را تهیه کنند و از ظرفیت‌های آنها به خوبی بهره بگیریم.

وی با بیان اینکه نخبگان کشور مدیون جامعه ما هستند، یادآور شد: شخص نخبه باید در کشور موثر باشد و طلبکار نباشد و اگر نخبه‌ای طلبکار جامعه است از این کشور برود بهتر است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ما باید از طرفیت‌های علمی نخبگان کشور استفاده مناسب کنیم، عنوان کرد: وظیفه ما در معاونت علمی ریاست جمهوری حمایت و پشتیبانی از طلاب نخبه حوزه‌های علمیه است.

ستاری بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان مطرح کشور توسط جوانان ایجاد می‌شود؛ که هدف و وظیفه ما حمایت و پشتیانی همه جانبه از نخبگان کشور در همه عرصه‌ها است.

جمعه 25 اردیبهشت 1394

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین مطالب