نمایشگاه کتاب رکورد زد

نمایشگاه کتاب رکورد زد

امیر مسعود شهرام نیا در نشستی خبری که در محل غرفه ایرنا در نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار شد، اعلام کرد: در 6 روز نخست برگزاری نمایشگاه کتاب تهران میزان فروش از عدد 48 میلیارد تومان سال گذشته عبور کرده و اکنون به بالای 60 میلیارد تومان رسیده است.

وی همچنین توضیح داد: این رقم تنها متوجه سیستم های بانک صادرات است و باید توجه داشت که بخشی از گردش مالی ناشی از فروش کتاب در نمایشگاه امسال خارج از حوزه های این بانک است.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران افزود: بسیاری از ناشران بزرگ از دستگاه های کارتخوان (POS) استفاده می کنند ضمن این که بخشی از فروش ها به طور نقدی و بخشی نیز از طریق بن های کاغذی انجام شده که تا پایان خردادماه سال جاری اعتبار دارند و در سال گذشته توزیع شده اند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد فروش امسال نمایشگاه کتاب نسبت به سال گذشته رشد حدود 80 درصدی داشته است .

شهرام نیا در پاسخ به سوالی درباره میزان بازدید مردم از نمایشگاه کتاب امسال گفت: میزان بازدیدکنندگان در روزهای مختلف آمارهای مختلفی را بر جای گذاشته است چنانکه در روزهای ابتدایی تا دو برابر نسبت به سال گذشته افزایش بازدیدکنندگان را شاهد بودیم اما در سه روز بعدی با ریزش بازدیدکننده مواجه بودیم.

قائم مقام رییس نمایشگاه کتاب افزود: از اواسط هفته جاری بار دیگر شاهد افزایش میزان بازدیدکنندگان بودیم به طوری که در روز چهارشنبه میزان فروش نمایشگاه رکورد زد.

** حضور رهبری در یک غرفه به معنای تایید آن نیست

معاون اجرایی بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درباره بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی از برخی غرفه ها و برخی واکنش ها نسبت به آن گفت: رهبر معظم انقلاب به عنوان یک کتابخوان حرفه ای دغدغه های مشخصی را در حوزه نشر دارند.

وی با بیان این که ایشان شناخت دقیق و کاملی از حوزه نشر و انتشار کتاب دارند و کتاب ها و نویسندگان را می شناسند، گفت: این شناخت اتفاقی مهم و یک سرمایه بزرگ برای صنعت نشر است اما باید بررسی کنیم که تا چه اندازه توانسته ایم از فرصت شناخت ایشان از این حوزه استفاده کنیم.

شهرام نیا با توضیح این که انتخاب مسیر بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب با مشورت دفتر ایشان انتخاب شده بود، تاکید کرد: معنای حضور و بازدید ایشان از غرفه های مختلف نباید این برداشت را ایجاد کند که ایشان نگاه متفاوتی را دارند؛ حضور ایشان در یک غرفه به معنای تایید آن غرفه یا تمام کتاب هایی که آن ناشر چاپ کرده است ، نیست.

وی افزود: توصیه های رهبری و تاکیدات ایشان بسیار ارزشمند بود و امیدوارم همان گونه که دفتر ایشان بخشی از این توصیه ها را منتشر کرده اند ، بخش کامل تری را نیز طی روزهای آینده منتشر کنند.

** بخش دانشگاهی پرفروش ترین بخش نمایشگاه

وی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر این که کدام یک از حوزه های نمایشگاه بیشترین میزان فروش را داشته است، گفت: بخش دانشگاهی ، بخش عمومی ، بخش بین الملل و سپس بخش کودک و آموزش به ترتیب بیشترین فروش را در نمایشگاه کتاب امسال داشته اند.

وی در عین حال توضیح داد: از آنجایی که قیمت کتاب در حوزه کودک پایین تر از دیگر حوزه هاست ، رقم فروش کتاب کودک کمتر از دیگر حوزه ها بوده است.

** حضور شهردار تهران در مراسم اختتامیه نهایی نشده

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب درباره این که بخش اختتامیه نمایشگاه با حضور چه شخصیتی برگزار می شود ، گفت: مراسم اختتامیه بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار است ساعت 16 روز شنبه برگزار شود.

** تجربه موفق عمان به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران

شهرام نیا کشور عمان را به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه امسال خیلی خوب توصیف کرد و گفت: تجربه امسال نسبت به سال گذشته که افغانستان میهمان ویژه بود ، بسیار بهتر بود.

وی افزود: میزان تقاضا برای حضور در نمایشگاه سال آینده کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه افزایش یافته و در دیدارهایی که با 30 شخصیت از کشورهای مختلف داشته ام به جرات می توانم بگویم که 10 تقاضای جدی برای میهمان ویژه شده است که در نمایشگاه کتاب سال آینده وجود دارد.

شهرام نیا از تاجیکستان ، گرجستان ، چین و لهستان به عنوان کشورهایی نام برد که به دنبال حضور در نمایشگاه کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه هستند.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به سوال ایرنا درباره حضور ایران در نمایشگاه های کشورهای دیگر به عنوان میهمان ویژه گفت: در دیدارهایی که داشتیم این تقاضا را مطرح کردیم؛ از جمله برای حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به عنوان شهر میهمان در نمایشگاه پاریس و میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب مسکو ، پکن ، مسقط و تفلیس.

 

شنبه 26 اردیبهشت 1394

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین مطالب