13 گروه خونی نادر در ایران کشف شد

13 گروه خونی نادر در ایران کشف شد مصطفی مقدم رئیس آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی و انجماد خون با اشاره به کشف 13 گروه خونی جدید اظهار کرد: طی چهار سال گذشت نمونه خون 35 هزار اهدا کننده آزمایش شد همچنین در بانک اطلاعاتی برنامه ملی خون نادر هم نزدیک به هزار نفر اهدا کننده که صاحب گروه‌های خونی نادر متفاوت هستند وجود دارد.

مقدم ادامه داد: بالای 170 کیسه خون هم به صورت منجمد در دمای 80- درجه برای روز مبادای این افراد ذخیره شده است.

وی از کشف 13 گروه خونی نادر در کشور اشاره کرد و گفت: از این 13 گروه خونی جدید 44 تن از گروه خونی بمبئی، 8 تن چلانو، 9 تن دی دش دش، 2 تن کل نال، 2 تن RHNOL و یک تن کی پی بی هستند.

رئیس آزمایشگاه انجماد خون ایران با تاکید بر اینکه هر فرد قبل از عمل جراحی باید گروه خونی خود را مشخص کند، گفت: اغلب افراد وقتی برای جراحی به بیمارستان مراجعه می‌کنند اگر دارای خون نادر باشند بیمارستان با سازمان انتقال خون تماس برقرار کرده و درخواست خون می‌کند.

سقط‌های مکرر علامتی برای خون نادر
وی تصریح کرد: در بسیاری از موارد هم سقط‌های مکرر زنان باردار دلیل بر ناسازگاری خون جنین و مادر است و البته گفتنی است سالیانه ده هزار نفر به صورت تصادفی از میان اهدا کنندگان برای آزمایش خون نادر انتخاب می‌شوند.

مقدم در پایان برای مطلع شدن افراد از نادر بودن  گروه خونی‌شان خاطر نشان کرد: درصورتیکه افراد تمایل داشته باشند شخصا موضوع نادر بودن خون خود را پیگیری کنند می‌توانند به سازمان انتقال خون مراجعه کرده و بعد از تشخیص، یک گردنبند نقره‌ای ضد حریق که تمامی مشخصات فردی بر روی آن نوشته شده است و یک لوح آموزش پزشکی دریافت کنند.
شنبه 26 اردیبهشت 1394

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین مطالب