صادرات گاز به عراق آغاز می‌شود

صادرات گاز به عراق آغاز می‌شود

همدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: این هیئت با هدف تنظیم قرارداد عملیاتی صادرات گاز، به ایران می آید.حمیدرضا عراقی با بیان این که این هیئت به صورت مشترک با امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صادرات گاز ایران دیدار خواهد داشت و کلیه موارد عملیاتی را نهایی می کنند، افزود: عملیاتی سازی این موارد مقدمه ای برای آغاز صادرات گاز به این کشور خواهد بود.

وی یادآور شد: عملیات آزمایش خط لوله صادرات گاز به عراق روزهای پایانی خود را طی می کند و پس از نهایی شدن این پروژه، صادرات گاز به عراق آغاز می شود.

براساس اعلام وزارت نفت، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیز پیشتر گفته بود: آزمایش خط لوله ١٠٠ کیلومتری صادرات گاز به عراق (از چارمله تا نفت شهر در مرز ایران و عراق) پایان یافته و این خط لوله تا پایان مردادماه برای ارسال گاز آماده می شود.

به گفته علیرضا غریبی، هم اکنون در حال تخلیه آب از این خط لوله هستیم و پس از انجام آزمایشهای نهایی که تا پایان مردادماه تداوم خواهد داشت این خط لوله آماده صادرات گاز می شود.

همچنین مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: تهران به دنبال بررسی راههای همکاری با شرکت ملی نت آذربایجان (سوکار) به منظور صادرات گاز به بازارهای جهانی است.

علیرضا کاملی به خبرگزاری ترند آذربایجان گفت: ایران هم اکنون یک قرارداد سواپ گاز با سوکار امضا کرده است و در این زمینه همکاری می کنیم، در حالی که دو طرف به دنبال گسترش همکاریهای دو جانبه در آینده هستند.

وی افزود: تهران و باکو درباره سرمایه گذاریهای مشترک در زمینه صادرات گاز مذاکراتی داشته اند و این در حالی است که  ایران در نظر دارد تولید گاز طبیعی خود را ظرف سه سال اینده به سرعت افزایش دهد. مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران همچنین از توانایی این کشور برای افزایش سواپ گاز خبر داد. قرارداد سوآپ گاز طبیعی ایران و جمهوری آذربایجان در سال ٢٠٠٥ میلادی امضا شد، براساس قرارداد ٢٥ ساله، ایران گاز تحویلی از آذربایجان را از طریق مرز آستارا به نخجوان سوآپ می کند.

ایران حدود یک تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار مترمکعب گاز طبیعی به ایران عرضه می کند. جمهوری خودمختار نخجوان بخشی از جمهوری آذربایجان و مرکز آن شهر نخجوان است. ارمنستان میان جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری آذربایجان قرار گرفته، بنابراین این دو اقلیم برای تعامل با یکدیگر از خاک جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند. کاملی گفت: ایران هم اکنون روزانه حدود ٧٠٠ میلیون مترمکعب گاز تولید می کند و انتظار دارد تولید این سوخت پاک ظرف سه سال آینده سالانه ١٠٠ میلیون مترمکعب افزایش یابد. وی همچنین تصریح کرد که ایران می تواند در فصول سرد سال از آذربایجان گاز دریافت کند و در فصل گزم سال گاز عرضه کند، اما هم اکنون در حال برآورد این هستیم که سوکار تا چه اندازه می تواند گاز بیشتری بفروشد؟

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: ما منتظر دستیابی به اطلاعات دقیق هستیم تا در آینده تصمیم بگیریم.

مصرف گاز در بخش خانگی ایران که در مصرف کل گاز سهم ٤٠ درصدی دارد، در فصل زمستان سه برابر می شود.

کاملی گفت: چنانچه تحریمهای ایران لغو شود، بیشتر خریداران و فروشندگان برای بازار ایران موجود هستند، هم اکنون ما در حال مذاکره با شماری از شرکتهای برزگ اروپایی هستیم، به محض رفع محدودیتهای مالی و بانکی ما می توانیم روابط خود را گشترش دهیم. تهران و کشورهای گروه ١+٥، ١٤ ژوئیه (٢٣ تیرماه) در وین اتریش به یک توافق جامع هسته ای دست یافتند که بر اساس آن  تحریمهای مالی و اقتصادی ایران در پی اصلاح برنامه های هسته ای این کشور لغو می شود. تولید گاز ایران تا سال ٢٠١٨ میلادی به یک میلیارد مترمکعب در روز می رسد. کاملی گفت: اولویت ایران برای صادرات گاز بازار کشورهای همسایه است، اروپا به دلیل فاصله طولانی ما بازارهای اروپایی و هزینه های بالای ترانزیت در اولویت نیست، در صورت برنامه برای صدور گاز به قاره سبز باید روشهای موثری در نظر گرفته شود.

دو شنبه 19 مرداد 1394

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین مطالب