پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس امسال به تولید می‌رسد

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس امسال به تولید می‌رسد

محمود شیری، مدیرعامل تاپیگو با اعلام این خبر، افزود: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با سرمایه سنگینی در دست ساخت است، به طوری که تاکنون 3 میلیارد یورو برای احداث آن هزینه شده است.

وی از پیشرفت 84 درصدی این پالایشگاه در مجموع سه فاز آن خبر داد و تصریح کرد: ستاره نفت خلیج فارس در سه ترین (ردیف) 120 هزار بشکه‌ای میعانات گازی در روز است که کاری که مدیریت جدید برای اجرای آن انجام داده است متمرکز بر روی یک واحد است تا بتواند بخش‌های یوتیلیتی و تأسیسات عمومی را وارد مدار کند به همین منظور برنامه EC را طراحی کرده تا در برنامه زودهنگام اولویت اصلی خودرا برای آبگیر، نیروگاه، آب شیرین کن، دیگ بخار،‌ پست‌های برق به سرانجام برساند.

به گفته وی، برای راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بیش از ٧٠ درصد از تأسیسات جانبی این پالایشگاه همچون واحدهای یوتیلیتی، پست‌های برق، نیروگاه، آب شیرین کن و ... راه اندازی می شود.

شیری، از کابل‌کشی 9 هزار کیلومتر در این پالایشگاه خبر داد و گفت: بخش EC این پالایشگاه به سرعت پیش می‌رود گرچه پیش‌بینی می‌شود یکی، دو ماه دچار تعویق زمانی شود به احتمال زیاد مهر یا آبان ماه این بخش آماده خواهد شد؛ به عنوان مثال خط لوله انتقال خوراک به طول 388 کیلومتر قرار است میعانات گازی را از عسلویه به بندرعباس برساند که در جای خود یک پروژه بزرگی است.

وی یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته همه تاسیسات جانبی یادشده برای راه اندازی فاز یک این پالایشگاه تا مهرماه امسال راه اندازی می شود، از این رو پیش بینی می شود فاز یک این پالایشگاه تا پایان امسال با ظرفیت فرآورش ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی راه اندازی شود. وی در باره میزان تولید فرآورده‌های این پالایشگاه تصریح کرد: از دو هفته گذشته کار پمپاژ در این پالایشگاه شروع شده است و انتظار می‌رود تا پایان سال‌جاری ترین یک آن وارد مدار قرار گیرد به طوری که در این ترین پالایشگاهی حدود 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و پنج میلیون لیتر گازوییل یورو 4 و همچنین در بخش EC نفتا تولید خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) بیان کرد: بر اساس بازنگری های صورت گرفته پالایشگاه ستاره خلیج فارس باید با بودجه 3.8 میلیارد یورو به پایان برسد، تاکنون 2550 میلیارد تومان از سرمایه این شرکت از سوی سهامداران پرداخت شده است، امید می رود با رفع مسدودی حساب پالایشگاه در صندوق توسعه ملی از سوی بانک مرکزی و آزاد شدن ٦٥٠ میلیون یورو نیاز مالی این پروژه برطرف شود.

وی یادآور شد: با وجود اختصاص این منابع، باز هم شاید منابع کافی نباشد و برای پیشبرد روند اجرای این طرح با پیش فروش محصول و کاهش بعضی از هزینه‌ها بتوانیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به سرانجام برسانیم. در حال حاضر 75 درصد تأسیسات آماده راه‌اندازی است. شیری همچنین در باره آخرین وضعیت ساخت پالایشگاه سیراف که تاپیکو از سهامداران آن است، توضیح داد: یکی از تصمیماتی که وزارت نفت برای جلوگیری از خام‌فروشی گرفت، احداث هشت پالایشگاه 60 هزار بشکه‌ای در منطقه سیراف بوده است به همین منظور فراخوانی نیز برگزار شد و 50 گروه تعیین شدند. وی ادامه داد: در قالب کنسرسیوم حدود هشت شرکت به طور کامل مشخص شدند هم اکنون زمین این پالایشگاه‌ها مشخص است و به همین منظور شرکت مرکزی زیرساخت سیراف تأسیس شده است. به گفته مدیرعامل تاپیکو، 20 درصد سهام احداث این پالایشگاه را شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و 10 درصد آن را هشت شرکت تعیین شده پرداخت خواهند کرد. وی یادآور شد: اجرای مراحل پایه ای این طرح از چهار ماه پیش آغاز شده است و تا بهمن ماه امسال نهایی می‌شود.

دو شنبه 19 مرداد 1394

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین مطالب