فعالان سیاسی و رسانه‌ها نباید موجب تندشدن فضای انتخابات شوند

فعالان سیاسی و رسانه‌ها نباید موجب تندشدن فضای انتخابات شوند

 اگر ما اجازه ندهیم که یک خبرنگار و نویسنده حداقل تا 10 درصد خطا کند شرایط به سمت مناسبی پیش نخواهد رفت. اگر به نویسنده و خبرنگار فرصت نوشتن آزادانه را بدهیم تحلیل او نیز به واقعیت بیش از پیش نزدیک‌تر خواهد شد. محمدرضا عارف با تبریک روز خبرنگار و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای اصحاب رسانه بوِیژه شهید صارمی گفت: من به یاد ندارم که نشست و دیداری با جوانان یا خبرنگاران داشته باشم و مدت‌ها نشاط و انرژی برای من حاصل نشده باشد. معاون اول دولت اصلاحات با یادآوری اینکه وی بحث سخت‌بودن شغل خبرنگاری در عرصه مشاغل سخت را در دولت اصلاحات مطرح کرده بود، اظهار داشت: اعتقاد دارم شغل خبرنگاری را از هر بعدی مورد بررسی قرار دهیم‏، عرصه‌ای بسیار دشوار و پر مخاطره است و اگر عشق نباشد، نمی‌توان به آن ادامه داد و عشق و انگیزه خدمت به مردم و اطلاع رسانی و تنویر افکارعمومی باعث شده است تا خبرنگار بانشاط باقی بمانید.

وی با بیان اینکه مسئولان باید قدرشناس تلاش‌های خبرنگاران باشند و در رفع مشکلات معیشتی این قشر تلاش بیشتری کنند، تاکید کرد: یکی از وظایف مهم خبرنگاران اطلاع رسانی صحیح و بدون جهت گیری خاص است. در دنیای مدرن و توسعه شبکه‌های اجتماعی که انتشار اخبار لحظه‌ای و ثانیه‌ای شده است مطمئنا خبرنگاران برای رقابت با شبکه‌های اجتماعی موبایلی باید سرعت عمل خود را افزایش دهند ولی باید مراقبت شود که دقت را فدای سرعت نکنند.

عارف در ادامه به ضرورت وجود نقد در جامعه و نقدپذیری مسئولان اشاره کرد: رسانه‌ها باید پیشگام نقد عملکردها باشند. در زمان دولت اصلاحات توقع داشتم رسانه‌های همسو با تفکر اصلاح‌طلبی، عملکرد اصلاح‌طلبان بخصوص مدیران اصلاح‌طلب را بیشتر مورد نقد و بررسی قرار دهند و چه بسا اگر اصلاح‌طلبان مورد نقد جدی قرار می‌گرفتند، در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 به گونه دیگری رفتار می‌کردند. رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین با اشاره به ضرورت تاثیرگذاری رسانه‌ها یادآور شد: زمانی رسانه‌ها می‌خواهند فقط خود را مطرح کنند آن زمان دیگر برای مطرح شدن فقط حرف تند و حاشیه‌ساز خواهند زد و البته چند روزی هم در سطح افکار عمومی مطرح خواهند بود ولی اگر رسانه می‌خواهد تاثیرگذار باشد باید براساس برنامه و واقعیات و دقت بالا در اطلاع رسانی عمل کند.وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قصد دارد تا زمانی ماجراهای انتخابات ریاست جمهوری سال 92 را مورد بازگویی قرار دهد، خاطرنشان کرد: شرایط در هنگام انتخابات سال 92 بسیار خطیر و مهم بود. صادقانه می‌گویم هنگامی که یک نفر کاندیدای انتخابات می‌شود و به تبلیغات می‌پردازد اگر بخواهد انصراف بدهد، عموما هوادارنش مانع از اقدام وی می‌شوند و از او می‌خواهند که در صحنه باقی ‌بماند. تصمیمی که در انتخابات سال 92 گرفته شد می‌توانست درگیری‌هایی را در کشور ایجاد کند. از طرف دیگر عدم اتخاذ این تصمیم می‌توانست تبعاتی را برای جریان اصلاح‌طلب و کشور ایجاد کند.

دو شنبه 19 مرداد 1394

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین مطالب